Bar

28. január 2022

Rozhovor pre Forbes: Myslieť na svoje potreby nie je sebeckosť

Forbes WomenVoice powered by PORSCHE prinieslo sériu inšpiratívnych rozhovorov o úspešných ženách, ktorých hlas si zaslúži počuť celé Slovensko. Medzi nimi bola aj naša riaditeľka Zuzana Šimeková.

Kariéra našej riaditeľky Zuzany Šimekovej, špičkovej advokátky, viedla až k pracovnému vyhoreniu. Dnes sa o svojej skúsenosti nehanbí rozprávať a spolu s tímom v občianskom združením INLY pomáha ľuďom starať sa o ich duševné zdravie.

Prečo ste sa rozhodli zamestnať v zahraničí?

Hlavná motivácia bola učiť sa od skúsenejších v oblastiach, ktorým som sa venovala. Vedela som, že ak chcem byť kompetentná, potrebujem vedomosti a skúsenosti. Vždy ma motivovala snaha učiť sa a niekam sa posunúť, no zároveň som sa chcela vrátiť domov na Slovensko. Momentálne som tu veľmi spokojná. Nikdy však nehovorím nikdy a so zahraničím stále udržujem kontakt.

Keď sa teraz s odstupom času pozeráte na váš problém s vyhorením, myslíte si, že by sa vám niečo podobné stalo aj na Slovensku?

To, či vyhoríte, nezávisí od toho, kde ste. V zahraničí síce boli vyššie nároky, ale tie by som na seba mala aj keby som bola na Slovensku. Seba si nosíme všade, nech sme kdekoľvek, a ak máme problém, dobehne nás. Aj keď okolnosti tomu môžu pomôcť, je to o osobnom nastavení. Ak sa toho vo vás postupne priveľa hromadí a  nedokážete to sami spracovať, niekde sa to prejaví.

V dnešnej dobe si veľa ľudí berie toho na plecia až príliš. Kedy by mali spozornieť?

Neexistuje správny model či varovný signál. Je v zásade v poriadku, ak má človek veľa práce, pokiaľ ho to baví a nevyčerpáva ho to. Ak sa ráno zobudí, je spokojný so svojím životom a neubližuje svojmu okoliu alebo sebe, asi nie je dôvod niečo meniť. Ja som však postupne strácala chuť. Vedela som, že je niečo zle, ale nevedela som, čo presne. Prestala som sa tešiť a začala som mať zdravotné problémy. Pocit voľného víkendu bol pre mňa mrhanie časom. Bola som motivovaná len výkonmi a očakávaniami. Pre mňa osobne to bol znak toho, že to začína byť nezdravé.

Vyhľadali ste pri rozhodnutí urobiť zmenu pomoc?

Dala som si prestávku v práci, vyhľadala pomoc, prešla som na iné aktivity. Veľmi mi to pomohlo a som vďačná tým, ktorí mi podali pomocnú ruku. Dôležité je začať sa starať o seba a robiť to pod odborným vedením.

Celý rozhovor je k dispozícii v článku na forbes.sk.

zdroj: forbes.sk

Aktuality

18. október 2022

Inly pre talkshow BiteClub s Jankou

Prvými hosťami po letnej prestávke bola naša riaditeľka Zuzana Šimeková a Ema Müller. Počas talkshow povedali viac aj o tom, ako sa cítiť dobre vo vlastnej koži, vyhorení či našom spoločnom projekte - novom mentoringovom programe „Čo od seba chcem a ako na to?”.

viac ›

13. október 2022

Rozprávali sme o zdraví pre ne.obycajna

O duši, dobrom živote, intuícii a krásnych ľuďoch, alebo aj kráse v ľuďoch. O slobode, čase so sebou samým a mnohom ďalšom sme povedali v rozhovore pre ne.obycajna.

viac ›

11. október 2022

Beseda ku knihe Krásni ľudia v Panta Rhei

V kníhkupectve v Bratislave sme boli súčasťou besedu o knihe Krásni ľudia, počas ktorej rozprávala nielen naša riaditeľka a autorka knihy Zuzana Šimeková, ale aj naša psychoterapeutka Zuzana Sidorová.

viac ›