Bar

21. december 2021

My o WOOD & COMPANY – lepšieho partnera sme si nemohli predstaviť

V rozhovore s našou riaditeľkou Zuzanou Šimekovou sa WOOD & COMPANY venovalo nielen duševnému zdraviu, ale aj spolupráci INLY s WOOD & Company Real Estate.

Čo bolo u vás podnetom k tomu, aby ste sa začali zaujímať o duševné zdravie?

Sama som sa pohybovala v prostredí, kde sa od vás očakávajú výsledky a výkony. Ľudia balansujú medzi hľadaním vlastnej profesionálnej cesty a životnej rovnováhy.  V určitom momente som zistila, že mi niečo chýba. Že mi chýba sebapoznanie, sebauvedomenie a nasmerovanie.

Nejaké obdobie som to neriešila, ale v určitom momente sa to prejavilo. Keď som začala vyhľadávať odbornú pomoc a počúvať ľudí v mojom profesionálnom okolí, zistila som, že sa to netýka iba mňa. Človek nemusí mať hneď duševnú chorobu. Môžeme trpieť tým, že nevieme ako ďalej, nie je nám jednoducho dobre. Navonok máme všetko a napriek tomu nie sme spokojní.

Odborná pomoc vám pomohla sa z tohto stavu dostať. Prečo ste sa rozhodli založiť Centrum duševného zdravia INLY?

Oslovila som existujúce organizácie, ktoré sa témou zaoberajú, či by som im vedela nejakým spôsobom pomôcť. Obsah, náplň a forma pôsobenia ma však neoslovili. 

S rešpektom a pokorou k ostatným organizáciám som sa rozhodla, že skúsim založiť niečo vlastné, čo bude zamerané práve na tento profesný svet. Stretla som sa s ústretovým prístupom, veľa ľudí aj z neziskového sektora nám pomohlo a nechcelo za to nič. Nevnímali nás ako konkurenciu, práve naopak. 

Projekt INLY ste pripravovali takmer rok a pol. Iba prednedávnom ste otvorili priestory.

Dali sme si záležať. Na celom koncepte a na tom, aby sme mali špičkových odborníkov. Bolo pre mňa dôležité, aby bol tento projekt dlhodobo udržateľný. Oslovovali sme partnerov. Jedným z prelomových momentov bolo nadviazanie spolupráce so spoločnosťou WOOD & Company, ktorá nám poskytla priestory v budove BBC1.

Čím ste ich oslovili?

Páčil sa im náš koncept a tím, ktorý je do toho zapojený. Zároveň sme mali skúsenosť z korporátneho prostredia, takže sme sa im vedeli priblížiť.

Podporu od WOOD & Company vnímam širšie, nielen cez to, že nám poskytli priestory. Dôležitý je ich záujem o tému, o naše aktivity. Sami prichádzajú s iniciatívami, ktoré podporujú a zviditeľnujú tému duševného zdravia a našich iniciatív. Lepšieho partnera sme si nemohli predstaviť. Nie je to len o jednej podpore, je to partnerstvo a spolupráca. 

Ako ste už spomenuli, sídlite v priestoroch budovy BBC1. Tá je v portfóliu spoločnosti WOOD & Company. Ako sa tam zatiaľ cítite?

Sme tu od 1. októbra a sme veľmi vďační za tieto priestory. Je dôležité, aby sa naši klienti cítili u nás dobre.

Pokiaľ ide o formu, akou môžeme pôsobiť, tak sme flexibilní. Ale aj z terapeutického hľadiska je vhodnejšie, ak si klient nájde priestor na konzultáciu mimo pracoviska. Je tam dôležitý aspekt kľudu a nerušenia. Potrebovali sme vytvoriť prostredie, v ktorom sa cítia ľudia komfortne, bezpečne a príjemne. Všetko toto sme v priestoroch budovy BBC1 našli. Okrem toho, lokalita je veľmi ľahko dostupná, dá sa povedať, že je súčasťou nového, najmä profesionálneho centra Bratislavy a tým je veľmi zaujímavá.

Na koho sa zameriavate v rámci vašej činnosti?

Pôvodne sme vznikli ako subjekt, ktorý sa zameriava na ľudí ako jednotlivcov. Prax však ukazuje, že sa na nás obracajú aj firmy. Majú záujem o školenia, osvetovú činnosť a poradenstvo pre ich tímy v neutrálnom prostredí.  Chcú poskytnúť svojim ľuďom prostredie, kde môžu rozprávať otvorene bez obáv, že či sa predsa len niečo k niekomu nedostane. V Centre duševného zdravia INLY toto všetko vieme zabezpečiť, zakladáme si na diskrétnosti.

Zaujímajú sa firmy o duševné zdravie svojich zamestnancov? 

Pandémia spôsobila, že sa o duševnom zdraví hovorí viac. Ale nedá sa na túto otázku odpovedať jednoznačne. Vnímam dva typy prístupov. Sú tu pokrokovejšie spoločnosti ako napríklad WOOD & Company, ktoré nielen podporujú organizácie venujúce sa duševnému zdraviu, ale svojim zamestnancom poskytujú možnosti takúto pomoc vyhľadať. Ten cieľ je totiž spoločný: aj zamestnanec aj spoločnosť chce, aby bol človek spokojný, efektívny a aby napĺňal profesijné ciele a vízie.

Potom sú tu spoločnosti, ktoré duševné zdravie berú iba pro forma. Odškrtnú si v tabuľke, že sa udialo nejaké školenie a to je všetko. To nie je spôsob spolupráce aký si predstavujeme, ale verím, že sa to bude postupne meniť.


Prečo by malo byť pre firmy dôležité starať sa o duševné zdravie svojich ľudí?

Ak chcú firmy prilákať talentovaných ľudí a následne si ich udržať, tak sa musia o nich postarať. A táto starostlivosť je aj o duševnom zdraví. Ľudia hľadajú pridanú hodnotu pre seba a toto je niečo, čo si začínajú pýtať. 

Najčastejšie sa v súvislosti s duševným zdravím hovorí o syndróme vyhorenia. Vy ste si ho zažili tiež. Postihuje niektoré typy ľudí viac ako iných?

Vyhorenie nie je viazané na pozíciu ani na množstvo povinností. Je spojené s angažovanosťou a nadšením. Nadšenie nie je zlé. Problémom sa stáva ak prerastá psychické a fyzické možnosti človeka.

Veľa úspešných manažérov má už svojho kouča alebo psychoterapeuta. Prečo?

Duševné zdravie sa týka aj tých úspešných. Svet lídrov vie byť osamotený, s tým sa stretávame často. V rámci poradenstva sa odborník venuje iba vám. V práci musíte byť vy ten, čo veľa vysvetľuje, argumentuje a obhajuje. A tu je niekto, kto si sadne a počúva vás bez akéhokoľvek hodnotenia a predsudkov. Tá miera úľavy je neskutočná.

Na najvyššej úrovni v rámci akejkoľvek profesie je konkurencia vysoká. Po “technickej” stránke, čo sa týka zručností, sú ľudia na podobnej alebo rovnakej úrovni. Rozdiel robí hlava a mentálne nastavenie. Tu prichádza téma starostlivosti o duševné zdravie.

V INLY okrem orientácie na súkromný sektor rozbiehate aj ďalšie projekty. O čom budú?

Chceme upriamiť pozornosť na ľudí, ktorí sa starajú o deti so zdravotným znevýhodnením. Nadviazali sme spoluprácu s občianskym združením, ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra. Pri ľuďoch so znevýhodnením je pozornosť smerovaná na pacienta, ale podporu a pomoc potrebujú aj tí, ktorí sa o svojich blízkych každý deň starajú. 

Ďalšou skupinou, kde sa téma duševného zdravia dlhodobo zanedbáva sú učitelia a učiteľky. Tu rozbiehame spoluprácu s jednou základnou školou v Bratislave.

zdroj: wood-re.com

 

Aktuality

18. október 2022

Inly pre talkshow BiteClub s Jankou

Prvými hosťami po letnej prestávke bola naša riaditeľka Zuzana Šimeková a Ema Müller. Počas talkshow povedali viac aj o tom, ako sa cítiť dobre vo vlastnej koži, vyhorení či našom spoločnom projekte - novom mentoringovom programe „Čo od seba chcem a ako na to?”.

viac ›

13. október 2022

Rozprávali sme o zdraví pre ne.obycajna

O duši, dobrom živote, intuícii a krásnych ľuďoch, alebo aj kráse v ľuďoch. O slobode, čase so sebou samým a mnohom ďalšom sme povedali v rozhovore pre ne.obycajna.

viac ›

11. október 2022

Beseda ku knihe Krásni ľudia v Panta Rhei

V kníhkupectve v Bratislave sme boli súčasťou besedu o knihe Krásni ľudia, počas ktorej rozprávala nielen naša riaditeľka a autorka knihy Zuzana Šimeková, ale aj naša psychoterapeutka Zuzana Sidorová.

viac ›