Bar

14. september 2022

Pre Denník N o vyhorení

V rozhovore pre dennikn.sk povedala naša zakladateľka Zuzana Šimeková viac o svojej predošlej práci, vyhorení aj o založení nášho občianskeho združenia s dôrazom na sebarozvoj a starostlivosť o duševné zdravie.

Svoju knihu začínate citátom psychiatričky Elisabeth Küblerovej-Rossovej: „Najkrajší ľudia sú tí, ktorí si zažili prehru, utrpenie, ťažkosti, spoznali stratu a našli cestu z hlbín.“ Čo z toho ste zažili vy?

Treba povedať, že spomínaná psychiatrička sa venovala veľmi ťažkým prípadom, často až suicidálnym pacientom, čo je už trochu z iného súdka. No aj ja som si prešla obdobím, keď som naozaj cítila, že som fyzicky a psychicky vyčerpaná. Natoľko, že som musela prehodnotiť svoje povolanie aj svoj spôsob fungovania v ňom. Ja som vtedy vyhľadala odbornú pomoc a začala sa viac venovať témam starostlivosti o duševné zdravie.

Na Slovensku mnohí o vlastných psychických ťažkostiach nedokážu ani hovoriť, nieto ešte vyhľadať odbornú pomoc. Ako to bolo u vás?

Ja som nemala problém vyhľadať pomoc. Možno aj vďaka tomu, že som z právnického prostredia, som každý problém vždy vnímala ako príležitosť na riešenie a nie ako niečo, z čoho treba mať obavy, lebo tým to spravidla len zhoršujeme. No vtedy som si možno ani ja sama ešte neuvedomovala, že budem potrebovať prehodnotiť nielen starostlivosť o seba, ale aj to, čomu sa chcem v živote ďalej venovať. Že budem nanovo hľadať niečo, čo mi dáva zmysel a napĺňa ma. U mňa to teda nakoniec išlo ruka v ruke s viacerými životnými zmenami. Je síce pravda, že otázka starostlivosti o duševné zdravie u mňa rezonovala aj predtým, ale nekládla som na ňu až taký dôraz.

Môj príbeh aj príbeh Vandy z mojej knihy sú tu preto, aby sme o týchto problémoch hovorili, a najlepšie by bolo, keby sme o nich hovorili ešte v štádiu prevencie. Odbornú pomoc by sme nemali nutne vyhľadať len vtedy, keď je už naozaj veľmi zle. Hoci v súčasnosti už máme veľké množstvo informácií, stále veľmi málo hovoríme o tom, čo prežívame a ako sa s tým vyrovnávame. Lebo na to často „nie je čas“.

Celý článok nájdete na tomto linku.

Zdroj: dennikn.sk

Aktuality

18. október 2022

Inly pre talkshow BiteClub s Jankou

Prvými hosťami po letnej prestávke bola naša riaditeľka Zuzana Šimeková a Ema Müller. Počas talkshow povedali viac aj o tom, ako sa cítiť dobre vo vlastnej koži, vyhorení či našom spoločnom projekte - novom mentoringovom programe „Čo od seba chcem a ako na to?”.

viac ›

13. október 2022

Rozprávali sme o zdraví pre ne.obycajna

O duši, dobrom živote, intuícii a krásnych ľuďoch, alebo aj kráse v ľuďoch. O slobode, čase so sebou samým a mnohom ďalšom sme povedali v rozhovore pre ne.obycajna.

viac ›

11. október 2022

Beseda ku knihe Krásni ľudia v Panta Rhei

V kníhkupectve v Bratislave sme boli súčasťou besedu o knihe Krásni ľudia, počas ktorej rozprávala nielen naša riaditeľka a autorka knihy Zuzana Šimeková, ale aj naša psychoterapeutka Zuzana Sidorová.

viac ›