Bar

18. august 2022

Rozhovor pre Pravdu: nie je hanbou vyhorieť

Žijeme pod tlakom doby a nie každý to vie zvládnuť. Naša riaditeľka Zuzana Šimeková napísala aktuálny (a aj akútny) román Krásni ľudia, ktorý ukazuje, že nie je hanbou vyhorieť a nie je hanbou požiadať o pomoc.

Napísali ste román o tom, čo robí tlak dnešnej doby s človekom. Hlavná hrdinka Vanda pracuje v konzultantskej firme a žije pod silným tlakom na výkon. Je to typická obeť tejto doby?

Sčasti áno, no týka sa to ľudí rôznych profesií. V návale každodenných povinností nemáme čas uvedomiť si, čo sa vlastne s nami deje, signály, ktoré nám dáva telo aj naše vnútro, si všimneme, až keď už príliš trpíme. Žiadna korporácia to za nás nevyrieši, cez Vandu som chcela povedať, že si musíme dávať na seba pozor, nikto iný sa o nás nepostará.

Príbeh sa odohráva v psychiatrickej klinike, nebáli ste sa, že to čitateľov odradí?

Chýbali mi knižky o téme duševného zdravia, nie odborné, ale skôr príbehy ľudí – a našla som väčšinou ponuré, ťaživé knihy, kde sa nemocnica popisuje ako posledná stanica pre určité skupiny ľudí. Ja som pritom na vlastné oči videla, že sa liečia aj tí, ktorí nie sú žiadne „ťažké prípady“ a ľudia, u ktorých by ste vôbec nepredpokladali, že sa liečia. Preto som román zasadila do prostredia nemocnice, aby sa jej ľudia nebáli. Nemocnica, samozrejme, nie je jediným riešením, chcela som len ukázať, že sú spôsoby, ako so sebou pracovať, keď je človeku ťažko. Nemocnica je vhodné prostredie aj pre dramatickosť a výstižnosť príbehu.

Vaša kniha sa volá Krásni ľudia – prečo?

Názov vychádza z citátu lekárky psychiatričky a je v úvode knihy: „Najkrajší ľudia sú tí, ktorí zažili prehru, utrpenie, ťažkosti, spoznali stratu a našli cestu z hlbín. Krásni ľudia sa len tak neobjavia. Ľudia sa stávajú krásnymi.“ Tento citát na mňa silne zapôsobil, lebo upriamil pozornosť na celkom inú krásu, nielen vonkajšiu alebo takú, ktorú dostaneme do vienka, ale takú, akú si vieme vytvoriť sami v sebe, aj keď sme na dne, vieme sa stať cez skúsenosť a prácu so sebou krásnymi. Ak si aj knižku niekto vyberie preto, že hľadá tú krásu, ktorú chcú mať všetci, neprekáža to. Hádam nájde aj niečo iné.

Celý článok nájdete na tomto linku.

Zdroj: pravda.sk

Aktuality

18. október 2022

Inly pre talkshow BiteClub s Jankou

Prvými hosťami po letnej prestávke bola naša riaditeľka Zuzana Šimeková a Ema Müller. Počas talkshow povedali viac aj o tom, ako sa cítiť dobre vo vlastnej koži, vyhorení či našom spoločnom projekte - novom mentoringovom programe „Čo od seba chcem a ako na to?”.

viac ›

13. október 2022

Rozprávali sme o zdraví pre ne.obycajna

O duši, dobrom živote, intuícii a krásnych ľuďoch, alebo aj kráse v ľuďoch. O slobode, čase so sebou samým a mnohom ďalšom sme povedali v rozhovore pre ne.obycajna.

viac ›

11. október 2022

Beseda ku knihe Krásni ľudia v Panta Rhei

V kníhkupectve v Bratislave sme boli súčasťou besedu o knihe Krásni ľudia, počas ktorej rozprávala nielen naša riaditeľka a autorka knihy Zuzana Šimeková, ale aj naša psychoterapeutka Zuzana Sidorová.

viac ›